Jak začít

Jak začít

Tato část webu je určena těm, kteří hledají úplně základní informace o tom jak začít s ISO nebo  jak získat ISO a nechtějí sedět někde na schůzce a poslouchat kvanta informací. Zkusil jsem vytáhnout ty nejdůležitější otázky, prostě to, co by zajímalo i mě, kdybych uvažoval, že do něčeho budu investovat svoje peníze.

Na úvod jedna dobrá zpráva: Už to, že čtete tyto řádky je nezvratným důkazem toho, že to se svojí firmou nebo kariérou myslíte dobře. 

Předpokládám, že odpovědi tady hledá ten, kdo chce začít se základní normou tedy ISO 9001, tady chce získat certifikát na ISO 9001. 

 

Nejčastější otázky 

  1. Kolik to bude stát?
  2. Jak dlouho to bude trvat?
  3. Vrátí se mi investice do ISO?
  4. Musím u toho být?
  5. Musí s tím zaměstnanci souhlasit?
  6. Co mi ISO přinese?
  7. Můžeme si ISO zavést sami?
  8. Mohu zavádět více ISO norem najednou?
  9. Jaký mám vybrat certifikační orgán?
  10. Jaká firma může mít ISO 9001?

1. Kolik to bude stát?

Jasná první otázka. V tomto okamžiku téměř všichni poradci, které znám začínají vytvářet mlhu. Zkusím odpovědět, aby byla aspoň nějaká představa kolik to stojí od nás. Cena za to, aby se firma mohla pochlubit certifikací (byl jí udělen certifikát ISO 9001) se skládá ze tří částí.  1. Cena za zavedení, t.j. poradci (to jsme my 3S Consulting s.r.o.), 2. Cena za certifikaci, tj certifikačnímu orgánu (na českém trhu jich je kolem stovky), 3. Cena za dovybavení firmy. Ilustrační příklad pro např. obchodní firmu z Jihomoravského kraje se 3 pracovníky:

  • Cena zavedení 22tis Kč
  • Cena certifikace cca 18-30 tis - záleží jaký certifikační orgán si vyberete
  • Cena dovybavení 0 - XX Kč. Tato částka se odvíjí od toho jak firma funguje, zejména zda dodržuje např. platnou legislativu.
První složku ovlivňuje zejména to, zda přiložíte ruku k dílu nebo to necháte celé na poradci. Uvedená cenová varianta předpokládá, že se zapojíte alespoň v minimální možné míře.
 
Čím více činností ve firmě, čím více pracovníků a provozoven, čím více standardů je ve hře tím je cena (všech tří složek vyšší).

Zpět na seznam otázek

 


2. Jak dlouho to bude trvat?

Bezpochyby druhá jasná otázka. Jak dlouho to bude trvat záleží na Vás. Pokud máte všechno co se týká chodu firmy k dispozici a máte čas, není problém připravit firmu k certifkaci i do týdne a pozvat certifikační orgán aby provedl certifikační audit. Naše konkurence se předhání kdo zajistí certifkát rychlleji. Pokud vyloženě z nějakého důvodu nespěcháte a včera nebylo pozdě, osobně Vám doporučuji rozložit přípravu (zavedení) alespoň do měsíce, ideálně do tří. Vy to platíte a za Vaše peníze můžete kromě certifikátu dostat hlavně znalosti. Během týdne si prostě problematiku Vy (nebo určená osoba) neosvojíte. Budete sice mít certfikát, ale za ty peníze jste mohli získat mnohem víc - kromě znalosti systému řízení kvality například i zkušenosti poradce. No prostě na některé věci se vyplatí udělat si čas. Velkou roli hraje výběr certifikačního orgánu, viz. otázka 9

Zpět na seznam otázek

 

3. Vrátí se mi investice do ISO?

To záleží na Vás. Je to jako se vším. Zásadní chyba je očekávat, že když pověsím certifkát na zeď tak se k Vám pohrnou zákazníci nebo začnou od konkurence přecházet k Vám.  ISO je nástroj. Pokud s ním budete pracovat, pomůže Vám vydělat nebo ušetřit. Pokud ho budete používat špatně nebo dokonce používat nebudete tak se Vám investice nejspíš nevrátí. Zkusili jste někdy vyčíslit kolik vás stojí nekvalita nebo to, že některý z pracovníků nevěděl co má dělat, nebo náklady tzv. kolektivní viny atd atd.

Zpět na seznam otázek

 

4. Musím u toho být?

Nemusíte. Můžete některého z pracovníků tímto úkolem pověřit a na Vás připadnou některé dílčí úkoly, které jsou spojené s vedením. Ale jak jsem napsal v předchozích bodech - je to škoda. Jednak je to příležitost se něco naučit a hlavně je to příležitost nastavit nebo přenastavit chod některých věcí. Velitel / Leader udává směr. Těžko po lidech chtít aby využívali jakýkoli nástroj, když leader se mu vyhýbá.

Zpět na seznam otázek

 

 

5. Musí s tím zaměstnanci souhlasit?

Nemusí. A rovnou Vás ujišťuji o existenci nepřímé úměry, že čím níže v organizačním schematu pracovník je, tím více řečí a námitek proti zavedení ISO   bude mít. No je to pochopitelné, protože mu ubyde prostoru pro výmluvy, prostoru pro improvizaci  - tím myslím tu klasickou českou improvizaci, jak kde co ošulit, on to stejně nikdo nepozná a hlavně bude zapojený do celého procesu. 

Zpět na seznam otázek

 

6. Co mi ISO přinese?

Na toto téma my poradci rádi mluvíme hodiny. Výčet některých přínosů ISO 9001 najdete zde. Budu se snažit postupně srozumitelnou lidskou řečí popsat jednotlivé přínosy, dát nějaké ukázky.

Zpět na seznam otázek


 

7. Můžeme si ISO zavést sami?

Proč ne, možné to je. Můžete systém zavést úplně sami, nebo ruku v ruce s poradcem, nebo to nechat jen na poradci. Každá varianta má pro a proti, to si musí každý rozmyslet co je pro něho nejlepší cesta. Je to o kompromisu co všechno chci udělat sám a za co někomu zaplatím a vyměním peníze za zkušenosti a ušetřený čas. Určitě je možné pozvat poradce, aby pomohl jen s některými částmi, se kterými si nejste jisti. Typicky například před-certifikační audit, který má potvrdit, že firma je připravena pozvat certifikační orgán (a zaplatit) a úspěšně odcertifikovat.

Zpět na seznam otázek


8. Mohu zavádět více ISO norem najednou?

Můžete. Poradci budou samozřejmě rádi, protože získají větší zakázku a dají Vám lepší cenu. Zavést více systému najednou je určitě levnější a časově úspornějšé než zavádět tyto systémy postupně. Mnoho dokumentů je potom společných pro více systémů. Pokud uvažujete do budoucna o více standardech, například k systému kvality přidat standard pro životní prostředí ISO 14001 nebo bezpečnost práce ISO 45001 stojí za zvážení zda to nevybudovat najednou. Samozřejmá nevýhoda je, že to bude stát víc než jeden standard.

Zpět na seznam otázek

9. Jaký mám vybrat certifikační orgán?

Výběr certifikačního orgánu je stejně klíčový jako výběr poradce. Ceny certifikačních orgánů se liší. Záleží na značce a záleží na akreditaci. Výběr je určitě dobré konzultovat s poradcem. Ten by Vám měl být schopen zajistit několik nabídek a ty s Vámi projít a vysvětlit plusy a mínusy. Certifikační orgány s prestižní značkou mohou mít obsazené termíny měsíc - dva dopředu, je potřeba s tím počítat v časovém harmonogramu. 

Zpět na seznam otázek

 

10. Jaká firma může mít ISO 9001?

Podle tohoto standardu může být certifikovaná kterákoli společnost. Nezáleží na velikosti, počtu provozoven, zaměstnanců ani na předmětu podnikání. 

Zpět na seznam otázek


 

11. Co se sem neveško..

Máte po přečtení těchto stránek ještě více otázek než jste je začal(a) číst? Ujišťuji Vás, že je to norlmální. Jsme tady pro Vás, piště - volejte, rádi vysvětlíme co bude potřeba. 

Autor: Stanislav Kobylka, CEO


Zpět na hlavní stránku www.noveiso.cz

      ©2020 3S Consulting s.r.o.
Váš partner pro ISO