Energetické štítky

Energetické štítky

 

Energetické štítky - Nová povinnost nejen pro vlastníky nemovitostí

Od 1.1.2013 musí stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků zajistit na nových budovách, při jejich přestavbách a také při prodeji bytů energetické štítky, pouze u ploch menších než 50m2 a objektů určených k rodinné rekreaci je výjimka a tato povinnost se na vlastníky a stavitele nevztahuje. Pokud se rozhodnete pro přestavbu, musí být energetický štítek vypracován ještě před podáním žádosti o stavební povolení.

U pronájmů je lhůta pro vypracování energetického štítku až do roku 2016, od té doby jej musí mít všechny pronajímané nemovitosti. Již existující budovy mají štítky získávat postupně a to od roku 2015 do roku 2019 v závislosti na velikosti budov.

Co je energetický štítek a kdo jej smí vystavit?

Pomocí energetického štítku se označuje energetická náročnost budov. Jedná se o spotřebu elektrické energie, vody apod. Hlavním cílem pro zavedení energetických štítků je možnost srovnání odhadovaných nákladů na provoz nemovitosti na následujících několik let. Na štítku je také uvedena energetická třída budovy v rozmezí A-G, kde A je nejúspornější a G nejméně úsporný.

Energetický štítek bude platit po dobu 10 let nebo do významnější změny nemovitosti.

Energetický štítek můžou vystavit pouze energetičtí specialisté, jejichž seznam je uveden na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu http://www.mpo-enex.cz/experti/

Na kolik energetický štítek vyjde?

Nikde není stanovená přesná cena za vypracování energetického štítku, tato cena se bude odvíjet od několika faktorů – od konkurenčního prostředí v dané lokalitě, přes velikost budovy, dostupnost dokumentace a náročnost zpracování. Přesnou cenu Vám stanoví energetičtí specialisté po základě zaslané poptávky a doložení potřebných dokumentů. Řádově se cena bude pohybovat podle velikosti nemovitosti od tisíců po desetitisíce.

Co mě čeká za nesplnění této povinnosti?

Pokuta, kterou může udělit Státní energetická inspekce. Tato pokuta nebude ovšem udělována hned od ledna 2013, ale až od dubna 2013. Na začátku roku tak mají být úřady při kontrolách shovívavé a vlastníkům spíše radit, říká vedoucí oddělení obnovitelných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Jirásek.

Image courtesy of xedos4 at FreeDigitalPhotos.net

Přihlášení k odběru

Nejste našim klientem a zaujaly Vás články, aktualizace norem, legislativy nebo máte zájem využit marketingových kampaní, na kterých pracujeme? Zaregistrujte se bezplatně k odběru novinek, článků a informací o plánovaných marketingových kampaních. Registrovaným zájemcům nepravidělně zasíláme mail s výše uvedenými informacemi. Z odběru je možné se samozřejmě kdykoli odhlásit.

Jméno
Příjmení
E-mail *
Telefon
2+2 =

Všechny vydané články

 

      ©2020 3S Consulting s.r.o.
Váš partner pro ISO